DPA D:FACTO MMC4018V MICROPHONE CAPSULE Supercardioid, softboost
Artikelnummer
Hersteller
DPA (DPA Microphones)
Typennummer
  • MMC4018V
  • D:FACTO
Bestellangaben
/
655,50
pro Stück (zzgl. MwSt.)
DPA MICROPHONES - Handheld
2028
(74-1685) 2028-B-B01 has an incorporated handle with 3-pin XLR output. Requires +48V phantom power to function to optimum performance.
Frequency response: 20Hz -20kHz. Sensitivity (+/-3dB at 1kHz): 5mV/Pa, -46dB re 1V/Pa. Equivalent noise level: 22dB(A) typical. Dynamic range: 117dB. Maximum SPL: 160dB. Output impedance: 150ohms. Required power: +48V. Dimensions (LxD): 188 x 48mm, handheld. Weight: 286g.
There are two capsules available, 4018V and 4018VL. Each model is available in a handheld microphone, for use with cables, or combined with an adapter for use with popular wireless transmitter types. Because of the modular design, each microphone can be reconfigured as required by the engineer or event.
Capsule only adapter types
SL1 adapters are compatible with selected Shure, Sony, and Lectrosonics wireless transmitters.
WI2 adapters are compatible with selected Wisycom wireless transmitters.
4018V Capsule
This version of the pre-polarised condenser capsule has a 'soft-boost' of 3dB at 12kHz, with a frequency range of 100Hz - 16kHz, +/-2dB at a distance of 120mm, sensitivity of 5mV/Pa, -46dB referred to 1V/Pa. It has a dynamic range of 120dB, typical, and a maximum sound level of 160dB SPL before clipping. For optimum performance the microphone should be provided with +48V phantom power, +/-4V.
Frequency response: 20Hz -20kHz. Sensitivity (+/-3dB at 1kHz): 5mV/Pa, -46dB re 1V/Pa. Equivalent noise level: 19dB(A) typical. Dynamic range: 120dB. Maximum SPL: 160dB. Output impedance: 100ohms. Required power: +48V. Dimensions (LxD): 205 x 52mm, handheld. Weight: 309g.
4018VL Capsule
The 4018VL capsule has all of the acoustic and physical properties of the 4018V capsule, however in place of the high-end 'softboost' the 4018VL has a linear response - designed for those engineers who wish to colour the microphone to their own preference without any pre-formatted frequency curves.
Frequency response: 20Hz -20kHz. Sensitivity (+/-3dB at 1kHz): 5mV/Pa, -46dB re 1V/Pa. Equivalent noise level: 19dB(A) typical. Dynamic range: 120dB. Maximum SPL: 160dB. Output impedance: 100ohms. Required power: +48V. Dimensions (LxD): 505 x 52mm, handheld. Weight: 309g.