BTX CD-HD15MEZBR D-SUB HD 15 pin male, panel mount, micro scr. terminal
Artikelnummer
44-107
Hersteller
BTX (BTX Technologies)
Typennummer
  • CD-HD15MEZBR
BTX HDD15 SVGA VIDEO AND D-SUB CONNECTORS - Cable, panel - Micro screw terminal
They are available in both male and female versions, in 9-pin standard density and 15-pin high density configurations. The micro screw terminals accept wires from 0.05 sq. mm - 0.163 sq. mm. On the 15-pin HD connectors, the 10 pins that are used for VGA, SVGA, XGA and SXGA signals are presented at the screw terminals, and have printed legending (R, G, B, H, V plus their screens) for ease of use. Connector block dimensions 15.5mm x 10.5mm, depth behind panel 15.5mm. Note: A jeweller’s screwdriver with a maximum blade width of 1.5mm is required for termination.