CANFORD CABLE 4MJP3.5-3FXX, 3MJS3.5-250mm, Black
Artikelnummer
38-263
Hersteller
Canford
Typennummer
  • 4MJP3.5-3FXX
  • 3MJS3.5-250mm
GTIN
Farbe
  • BlackBlack
CANFORD 3.5MM 4-POLE JACK Y-LEADS
With the increase for the need to work from home, team meetings and video conferencing, Canford introduce a range of prewired Y cables, ready for use. Wired for laptop input with a 3.5mm 4-pole moulded jack to combinations of connector sockets for microphone, headphone or headset connection.
Each individual cable is described in detail by the use of an abbreviated sequence in the form:
Canford Cable - 1st connector - 2nd connector - cable length - cable colour.
4MJP3.5 3.5mm miniature 4 pole jack plug pre-moulded
4MXX XLR 4-pin male connector 41-042
5MXX XLR 5-pin male connector 41-052
3FXX XLR 3-pin female connector 41-031
NJ3FC6 6.35mm 3 pole locking jack socket 43-271
3MJS3.5 3.5mm miniature 3 pole jack socket pre-moulded
Connection Details
Tip Left Ear Pin 4 Pin 4 3MJS3.5 (Ear) Tip 3MJS3.5 Tip NJ3FC6 Tip
Ring 1 Right Ear Pin 4 Pin 5 3MJS3.5 (Ear) Ring 3MJS3.5 Ring NJ3FC6 Ring
Ring 2 Ear & Mic GND Pins 1 & 3 Pins 1 & 3 3MJS3.5 (Ear/Mic) Scn 3MJS3.5 Scn & NC3FXX Pin 1 NJ3FC6 Scn & NC3FXX Pin 1
Screen Mic Signal Pin 2 Pin 2 3MJS3.5 (Mic) Tip & Ring NC3FXX Pins 2 & 3 NC3FXX Pins 2 & 3
Note: Computer headset sockets typically look for 32ohm impedance. Care should be taken when using headphones/headsets of higher impedance.