SENNHEISER MZW 1 WINDSHIELD For SKM100/300/500 handheld transmitter
Artikelnummer
91-495
Hersteller
Sennheiser
Typennummer
  • MZW 1
SENNHEISER WIRELESS - Accessories
A selection of accessories for Sennheiser wireless systems.
ANTENNA
EM3031 (577768)
ADP UHF (508863)
A paddle type, passive antenna with directional pickup. The antenna has built-in 3/8-inch and 5/8-inch threads for mounting to compatible microphone stand. Impedance: 50ohm. Frequency range: 470-1075MHz. Gain: 5dBi typical. Dimensions: 319 x 310mm. Weight: 1.1kg
AD 3700 (502197)
An active, paddle type, directional antenna with integrated AB 3700 broadband antenna booster. This antenna is only compatible with EM 3731, EM 3732, EM 2000, EM 2050, and EM 6000 receivers only. Impedance: 50ohm. Frequency range: 470-866MHz. Dimensions: 329 x 322 x 23mm. Weight: 625g, including booster.
A 1031-U (004645)
A 5000-CP (500887)
A passive antenna with circular polarization for transmission or reception. The 450MHz to 960MHz wideband design allows ‘maximum flexibility when designing complex RF systems’. Connection via female N type BNC.
Frequency range: 450 – 960MHz, at 3dB. Dimensions (HxWxD): 356 x 356 x 140mm. Weight: 1.41kg.
AWM 4 (507358)
Compatible with Sennheiser Speechline series wireless, AWM 4 has been designed to be mounted to a tripod or wall. The 4-channel antenna can be employed to aid reception of any transmitted audio when the receiver is located further away or in a cabinet. The ‘robust’ metal housing and white finish allow for unobtrusive installation and durability. Mounting to a tripod is via the 3/8-inch internal thread located on the bottom of the antenna; whilst two 9mm holes are positioned on the rear of the antenna for wall mounting. Frequency range: 1.9GHz.
Dimensions (WxDxH): 225 x 53 x 60mm, without antenna. Weight: 669g
HALF WAVE DIPOLE (508870/508871)
AM 2 Antenna Cable Set (009912)
For mounting antennas on the front of a GA 3 rack adapter, this is a pair of cables with male BNC connectors to connect to the back of the rack-mounted device and panel-mounting female types to fit the pre-punched apertures in the rack-adapter blanking-plate. The rack-adapter blanking-plate is used when a single receiver or transmitter is to be mounted in a 19 inch rack.
XSW Front Antenna Cables (507468)
ANTENNA BOOSTERS
AB 4 (508538/508539/508540/508541/508543)
Frequency versions
508538 AB 4-AW+ 470-558MHz
508539 AB 4-GW 558-626MHz
508540 AB 4-GBW 606-678MHz
508541 AB 4-BW 626-698MHz
508543 AB 4-DW 790-865MHz
EW-D AB (508875/508876)
An antenna Booster for use with Evolution Wireless Digital systems.
Frequency versions
508875 EW-D AB (S) 606-694MHz
508876 EW-D AB (U) 823-865MHz
ANTENNA SPLITTERS
ASA 3000 (009408)
ASP 212 (003421)
A passive two-way antenna-splitter with 2x two in and 2x one out. DC coupling can be used with a maximum of 0.3A. Compatible with frequencies within 30-950MHz.
EW-D ASA (508879/508880)
This active antenna splitter has been designed for compatibility with Evolution Wireless Digital (EW-D) systems whereby two remote antenna can be linked to up to four EW-D receivers. EW-D ASA is also compatible with the analogue G4 series receivers from Sennheiser. IIP3: Greater than 25 dBm. Impedance: 50ohms. Reflection loss: 10dB, all RF outputs. Dimensions (WxDxH): 212 x 168 x 43mm. Weight: 1.1kg
Available variants
74-4272 470-706MHz
74-4273 674-1075MHz
Included accessories: NT 12-35 CS power supply, 8x BNC antenna interconnect cables.
ANTENNA COMBINERS
AC 41-UK (508295)
RF frequency range: 470-870 MHz. Operating voltage: 13.8V DC nominal.
Included accessories: 4x BNC cables, operating instructions.
Required accessories: NT3-1-UK power supply
Optional accessories: GA 3 rack mounting adapter
ACA 3 (390038)
Frequency range: 470-798MHz. RF input: +10dBm, maximum 10mW per channel. Gain: 0dB, +/- 3dB, at 470-790MHz. Dimensions (WxDxH): 483 x 205 x 43mm. Weight: 2.75kg, including mains cable.
Included accessories: IEC mains cable, quick guide.
AC 3200-II (505497)
An active 8-way, 1U rackmount antenna combiner for larger applications when using 2000 series IEM transmitters. Up to eight signals can be transmitted from a single antenna, with the amplifiers handling up to 100mW per channel. LEDs for each channel signify RF input. Impedance: 50ohms. Power consumption: 90W maximum. Frequency range: 500-870MHz. Dimensions (WxDxH): 436 x 215 x 44mm. Weight: 4kg
Included accessories: NT 12-125D power supply, mains power cable, 4x self-adhesive feet.
CABLES
A selection of cables for connecting to wireless transmitter/receiver packs.
CL 1-N (005022)
A 3.5mm angled jack to 3.5mm locking jack, line output cable.
CI 1-N (005021)
A 6.3mm jack to 3.5mm locking jack connecting cable for electric guitars and basses. Suitable for evolution wireless bodypack transmitters.
CL 500 (554387)
A balanced male 3-pin XLR to 3.5mm locking stereo jack, 0.6m
CL 2 (004840)
A female 3-pin XLR to 3.5mm locking stereo jack, 1.5m
A male 3-pin XLR to 3.5mm locking jack, 0.6m