CLOUD 46-120MK2 ZONE AMPLIFIER 4-zone, 4x 120W, hi/low-impedance, power sharing, 2U
Artikelnummer
Hersteller
Cloud (Cloud Electronics)
Typennummer
  • 46-120MK2
CLOUD 46-120MK2 ZONE AMPLIFIER 4-zone, 4x 120W, hi/low-impedance, power sharing, 2UCLOUD 46-120MK2 ZONE AMPLIFIER 4-zone, 4x 120W, hi/low-impedance, power sharing, 2U
Bestellangaben
/
pro Stück (zzgl. MwSt.)
CLOUD ZONE AMPLIFIERS
24 Series - 2 Zone
24-120 - 2 zone, low impedance
A 2-zone mixer amplifier with four stereo line inputs, two balanced, two unbalanced; and a single microphone input. 24-120 offers 120W (4 ohm), or 120W at 70/100V line output with dip switches located on the rear facing panel for output type selection. A ‘power-sharing’ feature from Cloud enables the amplifier to share the maximum 240W output unequally over the two zones when operating in high impedance mode. Facility port connections are by way of Cat5 RJ45, allowing remote connection of LM-2 remote plates or BT-1 series Bluetooth sources to the facility port.
24-240 - 2 zone, low impedance
As 24-120 however offering two zone outputs of 240W at 4ohms.
Specifications:
Frequency Response 20Hz - 20kHz 20Hz - 20kHz
Line Input Impedance >10kohm >10kohm
Line Input Headroom 12dB 12dB
Mic Input Impedance 3.3kohms 3.3kohms
Mic Input Headroom 16dB 16dB
Channel Output (Low Impedance) 120W, 4ohms 240W, 4ohms
Channel Output (High Impedance, 70V/100V) 41/66ohms 20.5/33ohms
Power Input 85-265 VAC, 45-65Hz 85-265 VAC, 45-65Hz
Power Consumption (Standby) 5.74W 5.88W
Power Consumption (Idle) 17.12W 18.74W
Power Consumption (1/8th Power, 4ohms/100V) 56.46W 90.79W
Power Consumption (1/3th Power, 4ohms/100V) 106.17W 183.96W
Dimensions (WxHxD) 482.6 x 44 x 152mm 482.6 x 44 x 230mm
Weight 2.35kg 3.4kg
46 Series - 4 Zone
Cloud 46-80 is a 6x stereo line, 2x microphone input zone mixer/amplifier with 4-zones of 80W output at 4ohms. 15V phantom power can be applied to either of the microphone inputs individually, and microphone input one can be configured for paging purposes. High frequency and low frequency EQ can also be adjusted on individual microphone channels for optimum clarity.
The front facing panel features control for all four of the output zones, including rotary controls for music level, music source, microphone 1, and microphone 2 level. EQ is accessed via dual recessed rotary controllers and adjusts low frequencies +/-10dB at 50Hz, and high frequencies +/-10dB at 10kHz. Red LEDs signify clip sensing to indicate input levels require lowering. A bi-coloured LED shows the status of power, from active, sleep, or fault. The rear facing panel houses all I/O connectivity including facility port and connection for digital paging microphone.
46-80T - 4 zone, 70/100V line
As 46-80 but offering 4 zones of 70/100V operation.
46-120mk2 - 4 zone, 70/100V line/low impedance
A 4-zone mixer amplifier that offers source selection and volume adjustment of up to six sources and two microphone inputs. 46-120mkII offers 120W at 4/8ohms, or 120W at 70/100V line output as standard. Output power sharing is operational in 70/100V line modes. 2x facility port connections are by way of Cat5 RJ45, allowing daisy chained configuration of up to two LM2 remote plates to the facility port, for zone 1 (zone1 and zone 3, or all), and zone 2 (zone 2 and zone 4). Additional features include individual level and/or source control from either front or remote panel, remote power-down functionality, music on-hold and separate utility output. A digital paging interface allows connection of compatible digital PM paging microphones.
46-240 - 4 zone, 70/100V line/low impedance
Cloud 46-240 has the same functionality as 46-120mkII however provides 4x 240W 4ohm/8ohm/70V/100V line outputs to 4 zones. Note: 46-240 does not features power sharing.
Specifications:
46-80 46-80T 46-120MK2 46-240
Frequency Response 20Hz - 20kHz 20Hz - 20kHz 20Hz - 20kHz 20Hz - 20kHz
Line Input Impedance 10.2kohms 10.2kohms >10kohm >10kohm
Line Input Headroom 17dB 17dB 12dB 12dB
Mic Input Impedance 3.3kohms 10.2kohms >10kohm >10kohm
Mic Input Headroom 17dB 3.3kohms 3.3kohms 3.3kohms
Channel Output (Low Impedance) 80W, 4ohms - 120W 240W
Channel Output (High Impedance, 70V/100V) - 62.5/125ohms 41/66ohms 20.5/33ohms
Power Input 85-243 VAC, 47-63Hz 85-243 VAC, 47-63Hz 85-265 VAC, 45-65Hz 85-265 VAC, 45-65Hz
Power Consumption (Standby) 8.6W 8.6W 9.35W 9.7W
Power Consumption (Idle) 20.3W 20.3W 31.05W 35.2W
Power Consumption (1/8th Power, 4ohms/100V) 64.9W/92W 64.9W/92W 105.7W 187.95W
Power Consumption (1/3th Power, 4ohms/100V) 126W/176W 126W/176W 169.73W 309.9W
Dimensions (WxHxD) 482.6 x 88 x 230mm 482.6 x 88 x 230mm 482.6 x 88 x 407mm 482.6 x 88 x 407mm