IKON CONNECTION MODULE EP-PC50-ST HDD15-Screw terminals plus two RCA(phono)
Artikelnummer
Hersteller
iKON AVS
Typennummer
  • EP-PC50-ST
IKON MODULAR CONNECTION SYSTEM
A range of audio, video and data connection plates, that are fully compatible with the RPP 'Easyclip' modular system. 'Full' modules are 50mm x 50mm, 'half' modules are 25mm x 50mm.
Manufactured by Ikon AVS Ltd.
Full Modules
EP-PC50
Discontinued
Front panel HDD15 socket for VGA and rear 90 degree HDD15 socket allowing the use of pre-made VGA cables. The module is also fitted with two gold plated RCA (phono) sockets for audio (labelled left and right) with rear panel solder connections. Depth required: 35mm Note: Due to the size of a VGA plug, this module should always be used at the right hand location within a 100mm frame.
EP-PC50-ST
Discontinued
Front panel HDD15 socket for VGA with rear screw terminals. All pins are available. The module is also fitted with two gold plated RCA (phono) sockets for audio (labelled left and right) with rear panel solder connections. Depth required: 35mm.