AUDIO-TECHNICA ATDM-1012DAN DIGITAL SMARTMIXER 10 microphone inputs, 1U rackmoun
Artikelnummer
93-565
Hersteller
Audio-Technica
Typennummer
  • ATDM-1012DAN
Bestellangaben
/
pro Stück (zzgl. MwSt.)
AUDIO-TECHNICA SMARTMIXERS
ATDM-0604A - 7 Input
When connected to compatible device, the ATDM-0604A can be set up and controlled remotely over IP. Remote control includes gain sharing settings, 4-band parametric EQ, mix levels, LF shelf, +48V phantom power, and routing for inputs. A GPO terminal also allows the remote control of ES954 hanging microphone LEDs when connected. A 12-band parametric equaliser, dynamic control including compression and limiter, -10dBV drop adjustment and 8-band feedback suppression can be applied remotely to the output stage. Echo and noise cancellation can also be operated remotely to achieve the cleanest possible signal for all open microphones.
Inputs: 0dBu, microphone, maximum; +24dBu, line, maximum; +10dBV, stereo, maximum. Maximum gain: 64 dB. Noise: 90 dB or more signal to noise, A-weighted. Dynamic range: 110 dB or more, A-weighted. Maximum output level: +24dBu/+20dBV/+10dBV, output 1/2 (balanced); +10dBV/-33dBV, Output 3 (unbalanced) Power source: 100V to 240V, 17W. Dimensions (WxDxH): 219.3 x 346.3 x 44mm, (1U half size). Weight: 1.89 kg.
Included accessories: AC power cable, 10x Euroblock connectors, 1U rack mounting kit, 4 rubber feet
ATDM-1012 - 14 Input
A 'flexible and easy-to-use' SmartMixer for applications such as hospitality, corporate, courtroom, or such environments where mix-minus and multi-zone operation is applicable. ATDM-1012 is housed in a 1U,19-inch rackmount or desktop design, and has 14 inputs including 10x mic/line inputs, 2x stereo line-level inputs, and USB in/out connectivity. AEC (acoustic echo cancellation) and noise cancelling can be assigned to up to ten of the microphone inputs, as can +48V phantom power.
Maximum input level: -20dBu, microphone; +24dBu, line; +20dBV, stereo. Dynamic range: 110dB or higher, A-weighted. Signal to noise ratio: 90dB or higher, A-weighted. Maximum gain: 64dB. Maximum output level: +24dBu/+20dBV/+10dBV, outputs 1-8; +20dBV/+10dBV/-13dBV, stereo output. A/D D/A resolution: 24-bit. A/D D/A dynamic range: 115dB. Power supply: 100-240V AC, 50/60Hz. Power consumption: 65W. Operating temperature: 0-40degrees Celsius. Dimensions (WxDxH): 482.6 x 324.3 x 44mm. Weight: 3.6kg.