LITTLITE L-9/12-LED-BLUE GOOSENECK LAMPSET 12-inch, LED array, switched, hard-wired, top-mount
Artikelnummer
Hersteller
Littlite
Typennummer
  • L-9/12-LED-BLUE
Bestellangaben
/
99,31
pro Stück (zzgl. MwSt.)
LITTLITE GOOSENECK LAMPS - LED - Automotive
L-5, L-6, L-9
Gooseneck lengths are 153, 305 and 457mm, (6, 12 and 18 inches). The light source is energy-efficient LED which have a three position switch to select between off or white and red colour output for standard LED models, and off and white or blue colour output for LED-BLUE models.
The surface-mounting base is a rectangular metal enclosure with a footprint of approximately 75mm x 25mm. Height is approximately 18mm, or 50mm to the top of the dimmer knob, where fitted to the upper surface. By removing two screws from the upper surface, a 'chassis plate' is revealed, which may be fastened to a flat surface by means of fasteners fitted through two screw holes, after which the upper part of the base may be replaced to cover the plate and fasteners. Alternatively the chassis plate may be fixed by to a surface by two machine screws, fitted from the other side of the mounting surface. In some applications, hook and loop style fasteners may prove sufficient. See Littlite Gooseneck Lamps - Mounting hardware for a variety of alternatives, including a magnetic base, clips, clamps and rack adapter.
The gooseneck may be fitted on the 'upper' surface of the base (the surface parallel to the mounting surface), together with switch, or on the 'end' of the base (the shortest surface adjacent to the mounting surface). These models listed here all have a 305mm captive lead exiting one 'end' of the base, fitted with a 2.1mm coaxial inlet socket.
Feature matrix
Gooseneck Gooseneck Power
position Connector Input
L-5 series: End None (fixed) Bottom (1)
L-6 series: Top None (fixed) End (2)
L-9 series: Top None (fixed) Bottom (1)
Notes: (1) With hard-wire cord set exiting the surface of the base in contact with the mounting surface. (2) With 305mm captive lead exiting one 'end' of the base, fitted with a 2.1mm coaxial inlet socket. Includes 1.8m cable, to fit cigarette lighter socket.
Lamp details:
LED array: 1.5W nominal; 150mA at 12V. Light output: 398 Lux, at 305mm. Colour temperature: 4000K. CRI (Colour rendering) 85RA.