LITTLITE LCR-18-LED GOOSENECK LAMP Surface mount, 18-inch, LED array, switched, hard-wired
Artikelnummer
Hersteller
Littlite
Typennummer
  • LCR-18-LED
LITTLITE GOOSENECK LAMPS - LED - Surface Mount
L Series
Gooseneck lengths are 153, 305 and 457mm, (6, 12 and 18 inches). The light source is energy efficient LED with three position switch to select colour. Standard LED models have red/white/off output; 'BLUE' models have blue/white/off output; and 'LED-3' models have cool/daylight/warm white output with color temperatures of 3000K/5000K/6500K.
The surface-mounting base is a rectangular metal enclosure with a footprint of approximately 75mm x 25mm. Height is approximately 18mm, or 50mm to the top of the dimmer knob, where fitted to the upper surface. By removing two screws from the upper surface, a 'chassis plate' is revealed, which may be fastened to a flat surface by means of fasteners fitted through two screw holes, after which the upper part of the base may be replaced to cover the plate and fasteners. Alternatively the chassis plate may be fixed by to a surface by two machine screws, fitted from the other side of the mounting surface. In some applications, hook and loop style fasteners may prove sufficient. See Littlite Gooseneck Lamps - Mounting hardware for a variety of alternatives, including a magnetic base, clips, clamps and rack adapter.
The gooseneck may be fitted on the 'upper' surface of the base (the surface parallel to the mounting surface), together with dimmer or switch, or on the 'end' of the base (the shortest surface adjacent to the mounting surface). These models listed here all have a 305mm captive lead exiting one 'end' of the base, fitted with a 2.1mm coaxial inlet socket.
Features
Gooseneck Gooseneck Lamp Control
position connector type facility
L-7/XX-LED series: End None (fixed) LED Rotary switch
L-XX-LED series: Top None (fixed) LED Rotary switch
Lamp details
LED array: 1.5W nominal; 150mA at 12V. Light output: 398 Lux, at 305mm; 260/280/330 Lux, LED-3 variants.
IS# Series
These lamps use the Littlite surface-mounting base with top-mounted, permanently-fixed, goosenecks with 3-way switch to switch between off and white or red colour output for standard LED models, and off and white or blue colour output for LED-BLUE models. Terminated via a 305mm (12 inch) lead with a 2.1mm DC coaxial socket exiting through the base. Available in two gooseneck lengths of 305 and 457mm (12 and 18 inches), with permanent top-mount and end-mount gooseneck fittings.
The surface-mounting base is a rectangular metal enclosure with a footprint of approximately 75mm x 25mm. Height is approximately 18mm, or 50mm to the top of the control knob. By removing two screws from the upper surface, a 'chassis plate' is revealed, which may be fastened to a flat surface by means of fasteners fitted through two screw holes, after which the upper part of the base may be replaced to cover the plate and fasteners. Alternatively the chassis plate may be fixed by to a surface by two machine screws, fitted from the other side of the mounting surface. In some applications, hook and loop style fasteners may prove sufficient. See Littlite Gooseneck Lamps - Mounting hardware for a variety of alternatives, including a magnetic base, clips, clamps and rack adapter.
LCR Series
Available in gooseneck lengths of 305, 457, and 610mm (12, 18, and 24 inches), with permanent top-mount and end-mount gooseneck fittings, these use a low-profile base, made from an extrusion with a central 'tube' and two flat 'wings' which lie flat on the mounting-surface. The two wings have fixing holes for fasteners; one end of the tube, which lies parallel to the mounting surface, has an on/off switch, the other a permanently-fixed gooseneck, exiting the base parallel to the mounting surface. A 500mm captive cable exits the bottom of the tube so the plate may be mounted flat on the surface, with no cable showing.
Lamp details:
LED array: 1.5W nominal; 150mA at 12V. Light output: 398 Lux, at 305mm. Colour temperature: 4000K. CRI (Colour rendering) 85RA.
Ordering note
See Littlite Gooseneck Lamps - Power supplies, adapter leads for spare power supplies and power adapter leads. All power supplies are terminated via a 1.8m (6 foot) lead with 2.1mm DC coaxial plug.
Lamp sets with an Energy Star qualified switch-mode 12V power supply with US connector are also available to special order. Please contact UK sales on 0191 418 1122.