WHARTON 4010N.100.G.S.UK CLOCK 100mm green characters, surface mount, mains powered
Artikelnummer
Hersteller
Wharton
Typennummer
  • 4010N.100.G.S.UK
Farbe
  • GreenGreen
Bestellangaben
/
568,86
pro Stück (zzgl. MwSt.)
WHARTON CLOCKS - Network Versions - 4000N Series
Displays
The 4000 series clocks and calendar clocks provide a precise and elegant display of time, or time and date, using bright and clear LED characters with both manual and automatic brightness control for energy efficient use. The various display formats are available in a wide variety of sizes with character heights from 14mm to 220mm and suitable for use at maximum viewing distances from 3 to 100 metres. Some of the more popular types are held as stock items, but others are available to special order, on short lead time.
Stopwatch function
Synchronisation and control
Cases
Power supply
4000N versions are normally powered from an internal 110-230V 50-60Hz AC mains supply, NOT via PoE (read on for further details). The power lead has a UK plug. Power over Ethernet (PoE) is available on request to special order (not available for displays with white characters). PoE operation powers the clock via the standard Cat-5 cable using IEEE 802.3af power injectors. PoE Midspan and Endspan support may be available (need to be specified when ordering). A non-rechargeable internal Lithium (Li) battery provides a standby supply to maintain the time-keeping in case of a power supply interruption for approximately 1 year and can be easily replaced. 24V DC operation is available as an extra cost option.
Languages
4000NE Network Enhanced Versions
Wharton Clock Dimensions & Weight
Model Case Case Case Panel Panel Weight
Width Height Depth Width Height (kg)
4010x.02.FP 32 58 145 145 72 1.0
4010x.05.FP 305 90 58 317 92 1.6
4010x.05.S 305 90 58 - - 2.5
4010x.100.S 670 180 58 - - 3.9
4200x.05.S 240 90 58 - - 2.0
4200x.100.S 480 180 58 - - 3.2
4580x.27.S 450 240 58 - - 4.0
4700N/5.05.S 525 750 66 - - 10.0
474xNIL30/5.05.S 1504 180 66 - - 17.0
4900x.02.S 144 144 58 - - 1.1
Notes:
.02 = 20mm character height, viewing distance approx. 7m
.05 = 50mm character height, viewing distance approx. 20m
.57 = 57mm character height, viewing distance approx. 25m
.100 = 100mm character height, viewing distance approx. 50m
.FP Flush Panel Mount
.S Surface Mount
All dimensions in mm.
Panel mount front face thickness, 3mm. Panel mount, max surface thickness to mount onto 22mm