LITTLITE AN-DL12A-LED ANSER GOOSENECK LAMP 12-inch, LED array, weighted base, dimmer
Artikelnummer
Hersteller
Littlite
Typennummer
  • AN-DL12A-LED
  • AN-DL
LITTLITE GOOSENECK LAMPS - LED - ANSER
Littlite Anser series represents a 'new direction' for Littlite gooseneck task lights, taking advantage of the flexibility and energy efficiency of LED technology. The range consists of a series of desk lights and lampsets, available in either a flood light or spot light configuration (models with the suffix -SPOT signify the spot light option). They are suited as desk-top reading lights, industrial inspection lights, console/control room work lights or USB lights. Models are available in three gooseneck lengths 305, 457, and 610mm (12, 18 and 24 inches) and topped with the compact Anser hood, designed to minimise operating temperature.
AN-DL
AN-EE
AN-TB
AN-TE
Lamp details
Light output: 400 Lux, at 305mm. Colour temperature: 3100K. CRI (Colour rendering): 92RA. Rated life: 60000 hours at 12V.
Ordering notes
See Littlite Gooseneck Lamps - Power supplies, adapter leads for spare power supplies and power adapter leads. All power supplies are terminated via a 1.8m (6 foot) lead with 2.1mm DC coaxial plug.
Lamp sets with an Energy Star qualified, switch-mode, 12V power supply, with US connector, are also available to special order. Please contact UK sales on 0191 418 1122.