TSL PDU14C-32A AC MAINS DISTRIBUTION UNIT 1x 32A PowerCON inlet, 14x IEC outlets
Artikelnummer
Hersteller
TSL
Typennummer
  • PDU14C-32A
  • PDU14C
TSL PDU14C-32A AC MAINS DISTRIBUTION UNIT 1x 32A PowerCON inlet, 14x IEC outletsTSL PDU14C-32A AC MAINS DISTRIBUTION UNIT 1x 32A PowerCON inlet, 14x IEC outletsTSL PDU14C-32A AC MAINS DISTRIBUTION UNIT 1x 32A PowerCON inlet, 14x IEC outlets
TSL AC MAINS POWER MANAGEMENT UNITS
MDU2-CO - Power Changeover Unit, dual output
Discontinued
VPDU - Vertical Mains Distribution Unit
TSL VPBU-20+20C13 is a vertical mount, 40-way mains distribution unit with dual 32A PowerCON inputs, designed to reduce the space required in a rackmount system. Each of the inputs powers 20x IEC C13 outputs with each output being individually fused to limit full rack power failure. A blue/orange colour coded LED status indicator on each output allows identification of input (A or B) is supplying the power and that the circuit and fuse are operational.
Included accessories: 6x M4x6 screws, 3x mounting plates.
Dimensions (HxWxD): 1767 x 55 x 64mm.
PDU14C - 1U Rackmountable Mains Distribution Units
The front facing panel of the MDU features a 2-pole 20A or 32A (version dependant) hydraulic magnetic circuit breaker, along with fourteen 10A, slow blow fuses - one for each outlet; with associated green LEDs to signify power. The rear facing panel houses all I/O connectivity including single source Neutrik PowerCON power input socket and fourteen IEC C13 outlet sockets. A cable tie bar is provided for securing cables.