SWITCHCRAFT MMVP48K175T VIDEO JACKFIELD 2x48, 1U
Artikelnummer
Hersteller
Switchcraft
Typennummer
  • MMVP48K175T
SWITCHCRAFT MICRO-WECO 3Gb/s 1080p HDTV VIDEO JACKFIELDS - Ultra high density - 2 x 48 way
The jack-pair modules are available internally normalled and 75 ohm or non-terminated (internally normalled/terminated are supplied as standard, other variations available to special order). To minimise dust and dirt ingress, the jack pairs are housed in rugged diecast housings, which are secured by front-panel screws, permitting simple module exchange.
Jackfields are available in a range of formats - 2 x 48 in 1U, 4 x 48 in 1.5U and 4 x 48 in 2U. Jackfield panels are black phenolic and are fitted with two designation strips and one lacing bar.
Suitable 75 ohm flexible patchcords are available in three lengths, using black cable as standard, and with black strain-relief sleeves on the connectors.
SMPTE 292M & 424M Standards
The stipulated interface condition (cable & connector) are:
SMPTE 292M - insertion loss 20dB or less at 750MHz - return loss 15dB or less at 1.5GHz.
SMPTE 424M - insertion loss 20dB or less at 1.5GHz - return loss 15dB or less at 1.5GHz and 10dB or less at 3.0GHz.