JBL CONTROL 28-1-WH LOUDSPEAKER Surface mount, 240W/8 ohms, 60W/70/100V, white, pair
Artikelnummer
76-531
Hersteller
JBL
Typennummer
  • Control 28-1-WH
  • Control 28-1L
Farbe
  • WhiteWhite
JBL SURFACE MOUNT LOUDSPEAKERS - Control Series
Connection is by screw down terminal strip. Models with factory-installed 100V/70V line transformers are available, and the extensive use of high-tech materials promotes speaker life expectancy while increasing weather resistance. (Note that while some of the products are splash-proof, they are not claimed to be totally weather proof. The sub-bass unit is not intended for outdoor use). Protection circuitry is included inside the Control 23-1, 25-1 & 28-1L providing power limiting to protect cross-over network and transducers.
Mounting options
Control 23-1, Control 23-1L
Discontinued
JBL Control 23-1 and Control 23-1L are 'ultra-compact' loudspeakers designed for installation where space is limited, for example in foyers, retail or other applications where foreground/background music and paging are required, with minimum aesthetic impact. All Control 23 models feature 76mm woven fibreglass coned woofer and 13mm high frequency diaphragm. Control 23-1 and Control 23-1-WH have a fitted line transformer for single tap: 1.8/3.7/7.5/15W at 70V, or 3.7/7.5/15W at 100V. Control 23-1L has the same audio properties as Control 23-1 however doesn't feature an internal transformer and is therefore only applicable to 8ohm operation.
Control 25-1, Control 25-1L
Mid-sized system for sound re-enforcement in larger bars and multi-distribution in larger venues. Cone is 135mm, with 19mm high frequency unit. Control 25-1 has a wide coverage range of 100 degrees horizontal and 100 degrees vertical. Control 25-1 has transformer, with switch selectable taps 3.7, 7.5, 15 and 30W @70V, and 7.5, 15 and 30W @100V.
Control 28-1L, Control 28-1L
Discontinued
25mm high frequency driver and 200mm low frequency driver along with a continuous program power rating of 240watts and a coverage of 100 degrees horizontal and 100 degrees vertical mean this speaker is suitable for retail, health clubs, restaurants and hospitality. Control 28-1L doesn’t feature an internal transformer and therefore is only applicable to 8ohm operation.
Technical Specification:
Control 23-1 Control 25-1 Control 28-1
Control 23-1L Control 25-1L Control 28-1L
Frequency range (10dB)*1: 70Hz–20kHz 60Hz–20kHz 45Hz–20kHz
Power capacity*2: 100 Watts 200 Watts 240 Watts
Sensitivity 1W, 1m: 86dB 90dB 91dB
Nominal impedance: 8 ohms 8 ohms 8 ohms
Transformer taps (70V)*3: 15/7.5/3.7/1.8W 30/15/7.5/3.7W 60/30/15/7.5W
Transformer taps (100V)*3: 15/7.5/3.7W 30/15/7.5W 60/30/15W
Dimensions (HxWxD)mm: 200 ×141×111 243 ×188 ×145 386 ×282 ×219
Net weight (each): 1.8kg 3.4kg 6.2kg
Ship weight (pair): 3.85kg 8.16kg 13.4kg
Splash-proof(IEC 529): IP-X4 IP-X4 IP-X4
Notes: *1 +/-10dB; *2 “Continuous Program”; *3 non 'L' versions only
Control SB2
Slot-loaded, vented, bandpass sub-bass unit featuring dual-coil 254mm bass driver. Enclosure tuning optimised for use with Control Contractor series. Two 8-ohm inputs are provided, intended for a stereo pair, which are fed via a high pass filter out to the satellite speakers, and to the two bass driver coils to produce a summed low frequency signal. Power capacity: 340W continuous, Sensitivity 100dB, 1W, 1m. Frequency range 38Hz–160Hz. Dimensions: 394 ×585 ×343 mm. Weight: 19.1kg net. Not intended for outdoor use. Suitable bracket: MTC-SB2W.
Control 52
Control 52 surface mount satellite speakers have been designed to function as part of a low impedance system, or 70/100V line system when used with Control 50S/T subwoofer. The 60mm driver features a ‘secondary bucket magnet for high efficiency’, whilst 19mm copper clad, aluminium voice coil aids reliability. A 150 x 150-degree coverage angle allows for better room coverage.
Frequency response: 140Hz – 20kHz, -10dB; 180Hz – 17kHz, +/-3dB. Power capacity (continuous): 50W, program (2hrs); 25W, pink noise (2hrs); 30W, program (100hrs); 15W, pink noise (100hrs). Nominal sensitivity: 85dB, 1m, 1W. Maximum SPL (1m): 94dB, average; 100dB, peak. Nominal impedance: 16ohms. Dimensions (HxWxD): 115 x 84 x 96mm, cabinet. Weight: 0.7kg.
Control 50S/T
This 150W continuous, 600W peak subwoofer is designed to be wall mounted using a 2-piece mounting wall bracket. The 8-inch driver allows for frequencies down to 32Hz and is a perfect match for up to four Control 52 satellite speakers – utilising the integrated and preset crossover. The mono subwoofer also has a loop output, and 100V input transformer taps of 80/40/20W, and additional tap of 10W at 70V. The sub can also function at 8ohms in bypass or thru mode.
Frequency response: 32Hz – 200Hz, -10dB; 50Hz – 150Hz, +/-3dB. Power capacity (continuous): 300W, program (2hrs); 150W, pink noise (2hrs); 200W, program (100hrs); 100W, pink noise (100hrs). Nominal sensitivity: 95dB, 1m, 1W. Maximum SPL (1m): 115dB, average; 109dB, peak. Nominal impedance: 8ohms, bypass mode. Transformer taps: 80/40/20, 100V; 80/40/20/10, 70V. Dimensions (HxWxD): 356 x 391 x 203mm, cabinet. Weight: 9kg.
Control 50 Pack
These packs comprise of a single Control 50S/T subwoofer and four Control 52 satellite speakers.
Frequency range: 32Hz – 20kHz, -10dB; 50Hz – 17kHz, +/-3dB.