DNH SAFE-10P-54T LOUDSPEAKER Wallmount, 10W, EN54-24 approved, 100V, white
Artikelnummer
Hersteller
DNH (DNH Loudspeakers)
Typennummer
  • SAFE10P-54T
  • SAFE-10P-54T
Farbe
  • WhiteWhite
DNH SAFE-10P-54T LOUDSPEAKER Wallmount, 10W, EN54-24 approved, 100V, whiteDNH SAFE-10P-54T LOUDSPEAKER Wallmount, 10W, EN54-24 approved, 100V, white
Bestellangaben
/
125,51
pro Stück (zzgl. MwSt.)
DNH LOUDSPEAKERS - Wall and pendant
B-406, B-406T 6W, IP20
A 6W plastic low profile cabinet speaker designed for simple installation in speech and background music applications such as waiting room, office, educational establishment and retail outlet. The backplate can be screwed to a wall or ceiling surface once removed from the cabinet by bending the two sides. Termination is via spring clamps. B-406 is available in 8ohm or 20ohm version, and B-406T offers 70/100V line tappings of 0.5W/1.5W/3W/6W.
Material: ABS plastic. Colour: RAL 9002. Rated power: 6W. SPL: 93dB, 1W/1m; 99dB, rated power/1m. Dispersion: 120-degrees, 1kHz; 40-degrees, 4kHz. Frequency range: 170Hz – 9.1kHz. Weight: 1.1kg. Dimensions (HxWxD): 210 x 210 x 66mm
B-406T (A+B) 2x 6W, IP20
IP20 rated B-406T (A+B) offers two separate loudspeakers, two transformers and two terminals. Designed as a loudspeaker solution for project installations requiring 100% levels of redundancy. Recommended by DNH for use in small rooms and spaces, for speech and background music applications. This wall mounted unit is suitable for use in waiting rooms, offices, educational establishments and retail outlets. B-406T (A+B) offers 70/100V line tappings of 0.5W/1.5W/3W/6W.
Material: ABS plastic. Colour: RAL 9002. Rated power: 6W, x2. SPL: 93dB, 1W/1m; 100dB, rated power/1m. Dispersion: 120-degrees, 1kHz; 76-degrees, 4kHz. Frequency range: 240Hz – 15kHz. Weight: 1.25kg. Dimensions (HxWxD): 210 x 210 x 66mm
CP-6, CP-6T 6W
CP-6 is a 6 watt, internal, cabinet loudspeaker with a maximum sound pressure level of 94dB(A), suitable for installations such as offices, hotels and cruise liners. With a frequency response of 170Hz to 20kHz and dispersion angle of 130 degrees at 1kHz, this lightweight loudspeaker mounts directly onto a wall or bulkhead by means of three 5mm fixing holes. Cable termination is by screw terminals. CP-6T has a multi-tap transformer fitted to allow the adjustment of sound output. DNH CP-6 and CP-6T is Bureau Veritas approved for marine installations.
Material: ABS plastic. Colour: White, RAL 9010. Rated power: 6W. SPL: 86dB, 1W/1m; 94dB, rated power/1m. Dispersion: 130-degrees, 1kHz. Frequency range: 170Hz – 20kHz. Weight: 0.6kg. Dimensions (HxWxD): 193 x 149 x 67mm
CP-66, CP-66T 6W
DNH CP-66 is a 6 watt, internal, bi-directional, cabinet loudspeaker with a maximum sound pressure level of 94dB(A), suitable for installations such as offices, hotels and cruise liners. With a frequency response of 140Hz to 20KHz and dispersion angle of 140 degrees at1kHz, this lightweight loudspeaker mounts directly onto a wall or bulkhead by means of four 5mm fixing holes. Cable termination is by screw terminals. CP-66T has a multi-tap transformer that allows adjustment of sound output. DNH CP-66 and CP-66T are Bureau Veritas approved for marine installations.
Material: ABS plastic. Colour: White, RAL 9010. Rated power: 6W. SPL: 86dB, 1W/1m; 94dB, rated power/1m. Dispersion: 250/195-degrees. Frequency range: 140Hz – 20kHz. Weight: 0.77kg. Dimensions (HxWxD): 149 x 270 x 67mm