NEUTRIK NSB3C-20/4 STAGEBOX
Artikelnummer
49-809
Hersteller
Neutrik
Typennummer
  • NSB3C-20/4
NEUTRIK NSB3C-20/4 STAGEBOX
NEUTRIK NSB3C-20/4 STAGEBOX
NEUTRIK MODULAR STAGEBOXES - Economy
A robust and economical range of stageboxes, available in three versions, each in three lengths. Each box comprises a pair of plastic moulded end-plates which also serve as feet, four black-painted extruded aluminium joint-pieces which run the length of the box, a number of connector plates, blank plates as required, plus a resilient 120mm long spiral cable-gland at one end. The connectors are a moulded set of 4 XLR 3-pin female, or 4 XLR 3-pin male, both types using IDC (rather than solder buckets), eliminating stripping and tinning of wires, for rapid assembly. Wire sizes from 0.14mm² to 0.22mm² are accepted. Female types have spring retention rather than latches for quick de-rigging. Maximum cable diameter 20mm. Blank plates can be punched by the user for additional connectors, indicators etc.
Type A is a large trapezoid profile (134mm width × 79mm height), with three rows of connectors, on the two sloping faces plus top
Type B is a trapezoid profile (117mm width × 79mm height), with two rows of connectors, on the two sloping faces
Type C is a square profile (87mm width × 77mm height), with two rows of connectors, on the two sides
Length 1 stageboxes are 132mm long, excluding gland
Length 2 stageboxes are 252mm long, excluding gland
Length 3 stageboxes are 372mm long, excluding gland